Jak emocjonalnie przygotować dziecko do szkoły ?

1. Koniecznie zapewnijacie dziecku poczucie bezpieczeństwa psychicznego i emocjonalnego. Zapewniajcie, że je kochacie, doceniacie, akceptujecie.

2. Łagodźcie lęk przed szkołą, wypełniając dziecku czas atrakcyjnymi zabawami, spacerami i rozmowami.

3. Wzmacniajcie dziecko, podnosząc poczucie jego wartości. Stosujcie wiele pochwał słownych, nagród, nie krtytykujcie, pomagajcie w znajdowaniu sposobów rozwiązywania problemów, poprawiania błędów.

4. Nie stawiajcie dziecku zbyt wygórowanych wymagań. Liczcie się z jego indywidualnymi możliwościami.

5. Wzmacniajcie realcje z dzieckiem. Poświęcajcie mu dużo uwagi, czasu, pytajcie o jego potrzeby, w miarę możliwości spełniajcie jego pragnienia.

6. Chrońcie dziecko przed budowaniem negatywnego obrazu szkoły. Nie straszcie szkołą, nauczycielem, nauką, własnymi przykrymi doświadczeniami.

7. Budujcie razem z dzieckiem pozytywny obraz szkoły. Zwiedźcie z dzieckiem szkołę przed rozpoczęciem w niej nauki, cieszcie się razem z nim z pierwszego tornistra, podręczników. Wspominajcie swojeg pozytywne doświadczenia związane ze szkołą.

8. Wsłuchajcie się w emocje dziecka. Obserwujcie je, pytajcie co czuje i dlaczego, analizujcie jego zachowanie, zastanawiajcie się nad przyczynami jego smutku lub niepokoju.

9. Pozwalajcie dziecku na wyrażanie emocji, nie gniewajcie się gdy np. płacze, waszym zdaniem bez powodu.

10. Zapewnijcie dziecko, że wszystko będzie dobrze. Przedstawcie pozytyne aspekty chodzenia do szkoły, z optymizmem patrzcie w przyszłość, nie przenoście swojego lęku na dziecko.