23 06 2020

Drodzy Rodzice, kochane dzieci, Szczęść Boże!

Dzisiaj pomodlimy się modlitwą do Naszego Anioła Stróża posłuchajcie:  https://www.youtube.com/watch?v=YYCrrsMJTSY

Bóg kocha nas i wysłuchuje naszych próśb. Opiekuje się nami tak jak nasz tata, który troszczy się o nas. Niektóre dzieci nie mają taty, lecz opiekunów. Tata lub opiekun pracuje i dba, abyśmy mieli co jeść i gdzie mieszkać. Za to, co robi, każde dziecko bardzo kocha swojego tatę lub opiekuna.

Pomyślcie:

• Jaka jest twoja ulubiona zabawa z tatą/opiekunem?

Posłuchajcie opowiadania:

Dzień z tatą

Kacper uwielbia grać z tatą w piłkę nożną. W sobotę, gdy jest ładna pogoda, idą na boisko i razem z innymi dziećmi i rodzicami rozgrywają mecz. W tę sobotę padał deszcz i gra w piłkę była niemożliwa. Tata powiedział:

- Kacperku idę do garażu, zrobię skrzynię na narzędzia.

- Tato, czy mogę ci pomóc?- zapytał chłopiec. Oczywiście! Przyda mi się taki pomocnik. Kacper podawał tacie wszystkie potrzebne narzędzia. Starał się, żeby tata był zadowolony z jego pomocy. Po kilku godzinach piękna drewniana skrzynka była gotowa. Synku, dziękuję ci za pomoc. Po tej ciężkiej pracy należy nam się odpoczynek. Gdy wchodzili do domu, poczuli wspaniały zapach. Tato, mama chyba piecze ciasto z jabłkami! – zawołał Kacper. Też czuję ten zapach i aż mi zaburczało w brzuchu – powiedział tata, uśmiechając się. Umyli szybko ręce i zasiedli do stołu. Mama ukroiła każdemu duży kawałek szarlotki i podając ciast, zapytała: Czy skrzynka gotowa? O tak, miałem dobrego pomocnika, więc szybko poszło – powiedział tata. Wieczorem Kacper postanowił, że narysuje rysunek o dniu spędzonym z tatą. Gdy skończył, podarował go tacie. Prezent tak mu się spodobał, że tato powiesił go nad swoim biurkiem.

Tata jest bardzo ważną osobą dla każdego z was. Tata ma swoje święto w czerwcu. Tego dnia możemy pokazać tacie, jak bardzo go kochamy.

Posłuchajcie piosenki: „Tato”: https://www.youtube.com/watch?v=Xb6rOPW2Nno

Zagadka

Gdy pomagam dzielnie,

Choć mam trzy lata,

Cieszy się ogromnie

Mój kochany...(Tata)

Proszę Cię, Boże, ze wszystkich sił,

aby mój tata zdrowy był.

23 – Czerwca jest dzień Taty, czyli dzisiaj – nie zapomnijcie złożyć życzeń swojemu tacie.

Drodzy Rodzice, kochane dzieci, Szczęść Boże!

Posłuchajcie modlitwy „Ojcze Nasz..”: https://www.youtube.com/watch?v=iLuUy7LgIxs

Kochani, w tej modlitwie, którą usłyszeliście, nazywamy Boga „Ojcem”.

Pomyślcie:

• Jaka jest twoja ulubiona zabawa z tatą/opiekunem?

Posłuchajcie opowiadania:

Dzień z tatą

- Kacperku idę do garażu, zrobię skrzynię na narzędzia.

Pytania:

• Jaka jest ulubiona zabawa Kacpra z tatą?
  • Co razem robili w sobotnie popołudnie?
  • Czy tata cieszył się z pomocy syna?
  • Jak Kacper podziękował tacie za piękny dzień?

Posłuchajcie piosenki: „Tato”: https://www.youtube.com/watch?v=Xb6rOPW2Nno

Ojciec za rękę prowadzi mnie.

Dziękuję ci, Tato, za wszystko, co robisz,

Że bawisz się ze mną, na rękach mnie nosisz.

Dziękuję ci, Tato, i wiem to na pewno,

Przez cały dzień czuwasz nade mną.

Ojciec za rękę prowadzi mnie.

Czasem się martwię, czegoś nie umiem,

Ty mnie pocieszasz i mnie rozumiesz.

Śmieję się głośno, kiedy żartujesz,

Bardzo cię kocham i potrzebuję.

Ojciec za rękę prowadzi mnie.

Nasz Ojciec mieszka w niebie.

Kocha mnie i ciebie.

On nas kocha, kocha mnie i ciebie.

Sanki  są w zimie, rower jest w lato.

Mama to nie jest to samo co Tato.

Modlitwa

Dobry Boże, dziękujemy Ci za naszych tatusiów i opiekunów. Obdarzaj ich zdrowiem i siłami.

Dziękujemy Ci, dobry Boże.

5-6-latki

Drodzy Rodzice, kochane dzieci, Szczęść Boże!

Drogie dzieci pomyślcie przez chwilę o swoim tacie (o czym on marzy, jakie ma zmartwienia co lubi, czego potrzebuje). Teraz odmówcie modlitwę „Ojcze nasz”: https://www.youtube.com/watch?v=5YeIHWOX3qg

Nie ma na świecie dziecka, które nie miałoby taty (tu, na ziemi, albo w niebie).

Tata zawsze pamięta o swoich dzieciach. Troszczy się o nie i stara, żeby w domu nie było żadnych braków. Zazwyczaj ciężko pracuje na utrzymanie swojej rodziny. Kochając swoje dzieci, tata jest w tym podobny do dobrego Boga Ojca.

Pomyśl:

• W co najbardziej lubisz się z tatą bawić?
  • Za co najbardziej kochasz swojego tatę?

Zastanówcie się: kto w waszych rodzinach najczęściej wykonuje następujące czynności:

• Kto naprawia zepsute urządzenia w domu? (mama lub tata)
  • Kto gotuje obiady?
  • Kto dba o samochód, myje go, naprawia?
  • Kto remontuje dom?
  • Kto was usypia do snu?
  • Kto was zabiera na wycieczki?
  • Kto wbija gwoździe w ścianę i wierci w niej otwory?

Są też czynności, których tata nie potrafi robić, bo lepiej udają się waszej mamie.

Tata wraz z mamą tworzą parę rodziców, ludzi najbardziej dbających o nasze życie, dlatego chcemy ich szanować i kochać.

Tata zasługuje na szacunek za wszystko, co dla nas robi, dlatego nie wolno nam:

- źle o nim mówić

- podnosić na niego głosu

- okłamywać go

- nie słuchać jego poleceń.

Za to powinniśmy:

- kochać go

- szanować

- pomagać.

Posłuchajcie Piosenki: https://www.youtube.com/watch?v=ktMMksJTb6M

Tata jest potrzebny

Tata jest potrzebny, żeby przybić gwóźdź,

Tata jest potrzebny, by na spacer pójść.

Tata jest potrzebny, by przytulić mnie

I bajkę opowiedzieć, gdy oczy klei sen.

Bo tata, tata, tata

Potrzebny bardzo jest,

Gdy kiedyś spotkam lwa,

To on uratuje mnie.

Tata jest potrzebny, aby w piłkę grać,

Tata jest potrzebny, by lizaka dać.

Tata jest potrzebny, a ja kocham go

I czuję się bezpiecznie, gdy obok idzie on.

Rymowanka:

Tatę kocham i szanuję – jego serca potrzebuję.

Modlitwa

- Tata dba o swoje dziecko: Dobry Boże, dziękujemy Ci za tatusia.

- Tata chodzi do pracy, aby rodzinie niczego nie brakowało: Dobry Boże, dziękujemy Ci za tatusia.

- Tata remontuje dom: Dobry Boże, dziękujemy Ci za tatusia.

23 – Czerwca jest dzień Taty, czyli dzisiaj – nie zapomnij złożyć życzeń swojemu tacie.