16 06 2020

Ćwiczenia oddechowe i fonacyjne:

1. „Dmuchamy na piórka”

•   Podrzucanie lekkich piórek i dmuchanie na nie tak, by jak najdłużej utrzymały się
    w powietrzu.
  •   Naprzemienne dmuchanie na piórko - raz dziecko, raz dorosły. Ta osoba, której nie
    uda się „podbić” piórka, traci punkt.
  •   Kładziemy piórka na różnych przedmiotach w domu i zdmuchujemy je z nich:
    z kanapy, z fotela, z szafki, ze stołu.
  •  Dziecko dmucha na piórko, które przypadkiem ulokowało się na dłoni, ramieniu,
    głowie... dziecka albo części ciała mamy lub taty! Przy okazji młodsze dzieci uczą się
    rozpoznawania części ciała.
  •  „Piórko – samolot”
    Prosimy dziecko aby sobie wyobraziło, że piórko, to samolot, który staruje z różnych miejsc i zmierza też w różnych kierunkach.
    Prosimy, by postępowało zgodnie z naszymi instrukcjami, np. „Połóż samolot na nosie, samolot leci do góry; Połóż samolot na brodzie, samolot leci w dół; Połóż samolot na policzku, samolot leci w lewo/ prawo”.
  •   „Uciekające piórko”
    Przygotowujemy do tej zabawy pudełka różnych rozmiarów. Umieszczamy piórko w największym pudełku. Zadaniem dziecka jest takie kontrolowanie oddechu, aby piórko przemieszczało się wzdłuż ścianek pudełka, lecz nie wyskoczyło poza nie. Stopniowo zwiększamy stopień trudności, zamieniając pudełko na mniejsze!
  •   Dmuchanie na wiszące na sznurkach watki, piórka, kokardki, tasiemki bibuły.

2. Zabawy z wykorzystaniem bibuły, folii aluminiowej, kartki lub gazety

•   „Latające chusteczki” – dmuchanie na rozwarstwione chusteczki higieniczne -
    zadaniem dzieci jest dmuchanie na wirujące chusteczki, które unoszą się w powietrzu.
  •   „Długi język” - Dmuchamy na przyczepiony do włosów kawałek bibuły sięgający aż
    do brody tak, by jak najdłużej utrzymać go z dala od twarzy i wprawić w ruch.
  •   „Złap mnie” - Potargany na mniejsze kawałki pasek kładziemy na ręce. Dziecko
    dmucha i próbuje złapać kawałek papieru „w locie”.
  •   Przygotowujemy papierowe małe kulki. Stajemy obok siebie. Kulki kładziemy na
    zewnętrznej stronie przyłożonej do ust dłoni. Wykonujemy wdech nosem, mocny
    wydech buzią. Czyja kulka doleci dalej?
  •  Dmuchanie na zwiniętą w kulkę folię aluminiową wprawiając ją w ruch obrotowy na
    talerzu z wysokimi brzegami.