17 06 2020

Temat dnia: Kolorowa piłka

Zagadki słuchowe :

•  Co słyszę?” – dziecko siedzi z zamkniętymi oczami i nasłuchuje, rozpoznaje odgłosy dochodzące z sąsiedztwa, ulicy.
  • Rozpoznawanie głosu, szmeru, źródła dźwięku – miejsca, kierunku, odległości, ilości dźwięków (dużo- mało), głośności ( cicho – głośno).
  • Rozpoznawanie po dźwięku różnych urządzeń domowych, np. odkurzacz, mikser, suszarka, pralka itp.

Rysowanie po śladzie; odpowiadanie na pytania, do kogo jedzie Lenka i do kogo biegnie Laluś.

Wyszukiwanie książek z dziecięcego zbioru wg podanego kryterium: Dziecko wyszukuje książki,  w których znajdują się ilustracje z piłkami lub książki, które dotyczą opowieści o piłce.

Po odszukaniu ilustracji piłek dziecko opisuje ich wygląd, dokonuje wyboru piłki , która mu się najlepiej podoba i uzasadnia swój wybór.

Tworzenie kształtu piłki z pasków papieru. Dziecko układa kształt piłki z wyciętych pasków papieru, w środku może również ozdobić piłkę elementami  np. kulkami  z papieru  i zrobić piłkę

w kropki.

Zabawa ruchowa  : Jak piłka. Dziecko naśladuje ruchy piłki: podskakuje, turla się, obraca się wokół własnej osi.

Zabawa rytmiczna z piłką Smutno – wesoło przy piosence Wlazł kotek. Rodzic śpiewa piosenkę wesoło – dziecko podskakuje z piłką z nogi na nogę w różnych kierunkach, gdy piosenka zabrzmi smutno dziecko siada na podłodze i turla piłkę przed sobą z ręki do ręki.

Zabawa ruchowa z piłką : toczenie piłki po wyznaczonym przez rodzica torze, np. wyznaczonym    z klocków, raz lewą ręką, raz prawą.