09 06 2020

- Zabawa ortofoniczna – Trąba słonia.

Dzieci otrzymują arkusz gazety. Naśladują to, co robi Rodzic. Zwijają gazetę w rulon i formują trąbkę. Naśladują grę na trąbce. Wyśpiewują za Rodzicem sylaby rozpoczynające się na wybraną spółgłoskę, np.: tra-ta-ta, tru-tu-tu, tro-to-to, try-ty-ty, tre-te-te, tri-ti-ti.

Rodzic urozmaica zabawę, wyśpiewując sylaby według ustalonego kryterium, np.: cicho, głośno, wolno, szybko.

- Słuchanie piosenki Dżungla (autor i kompozytor nieznani)

Rozmowa na temat piosenki.Rodzic zadaje pytania dotyczące tekstu piosenki:

− Co to jest dżungla?

- Co to są liany?

− Jak nazywa się bohater, o którym jest mowa w piosence?

− Kim jest Ambo Sambo?

− Z czego jest zbudowana chata Ambo Sambo?

− Jakie zwierzęta mieszkają w dżungli?

- Zabawa Dokończ porównanie – rozwijająca umiejętność działania w skupieniu.

Dzieci swobodnie maszerują w rytmie wystukiwanym na tamburynie, w określonym kierunku. Podczas przerwy w muzyce Rodzic rozpoczyna porównania do zwierząt. Zadaniem dzieci jest dokończenie rozpoczętego porównania.

Głodny jak... (wilk)

Wierny jak… (pies)

Powolny jak… (żołw)

Łagodny jak… (baranek)

Pracowity jak… (mrowka)

Dumny jak… (paw)

Waleczny jak… (lew)

- Co jedzą małpki?- zabawy badawcze

Rodzic wyjaśnia dzieciom, że banany rosną na bananowcach. Bananowce nie są drzewami, tylko bylinami. Ciemna częśćna końcu banana to pozostałość po kwiatostanie. Banany są bardzo zdrowe. Zawierają wielebłonnika, składników mineralnych, a także witamin. Banany warto jeść zwłaszcza wtedy,gdy cierpi się na biegunkę. Olej ze skorki banana działa kojąco na ugryzienia komara.Dzieci badają zgromadzone banany: oglądają je, dotykają ich, próbują opisać cechy banana, np.: kształt, kolor, wielkość, smak.