01 06 2020

Tematyka : Święto dzieci

Temat dnia: Chwalipięta

W tym wyjątkowym dniu życzę dzieciom samych radości, udanych i beztroskich zabaw            i przede wszystkim zdrowia.

Ćwiczenia oddechowe

Oddychanie w stylu słonia

Dziecko powinno zająć pozycję stojącą, nogi lekko rozszerzone.

Mówimy mu, że za chwilę zamieni się w słonika, więc koniecznie musi oddychać jak małe słoniątko.

Dziecko głęboko nabiera powietrze przez nos, a kiedy to robi, unosi ramiona tak, jakby to była trąba słonia. Jednocześnie napełnia powietrzem przeponę.

Następnie wydycha powietrze przez usta w sposób dźwięczny powoli opuszczając „trąbę” ku dołowi.

Zabawa ruchowo-naśladowcza Jestem zabawką. Dziecko naśladuje ruchy zabawek, których nazwy podał rodzic, np. lalki, misia, pajaca.

Krótka rozmowa na temat: Co to znaczy, że ktoś się chwali? Czy to ładnie się chwalić?

Słuchanie wiersza I. Suchorzewskiej Chwalipięta.

Patrzcie! Mam sukienkę w prążki, granatowe, piękne wstążki… A wy nie!

Mam pierścionek i korale, aż pięć misiów i dwie lale… A wy nie!

Mam akwarium i chomika, i zegarek, który cyka… A wy nie!

I mam jeszcze szklane, nowe kulki różnokolorowe… A wy nie!

Tak się chwali, tak się chlubi (nikt w przedszkolu jej nie lubi).

Tak się chwali jak najęta! Czemu? Bo jest chwalipięta. A wy nie!

Rozmowa na temat wiersza.

− Czym chwaliła się dziewczynka?

− Jak nazywamy osobę, która się tak chwali?

Zabawa ruchowo-naśladowcza Bawimy się. Dziecko naśladuje różne zabawy, na hasła – nazwy zabaw –  np. skakanie przez skakankę, granie w piłkę, układanie z klocków.

Ćwiczenie  plastyczne: Dziecko macza kolejno każdy palec w farbie w innym kolorze i odbija go w środku narysowanych przez rodzica kilku kół.