19 05 2020

 

3-latki

Szczęść Boże – Witam Was!

 Gdy spotykamy się z kimś, mówimy „Dzień dobry”. Dziś chciałbym abyście powitali Boga słowami: „Chwalimy Cię, dobry Boże”. Mówiąc te słowa, wyrażamy miłość do Boga i oddajemy mu chwałę. 

Dziś napiszę Wam o tym, jak ważne są słowa, którymi zwracamy się do rodziców, kolegów, koleżanek... Używając tych słów, okazujemy szacunek innym ludziom i jesteśmy grzeczni.

  • Kiedy mówimy „dzień dobry”? (gdy spotykamy na spacerze starszą znajomą osobę)
  • Kiedy mówimy „do widzenia”?(gdy żegnamy się ze starszymi)
  • W jakiej sytuacji powiemy „proszę” (gdy np. prosimy o dokładkę pysznego obiadu)
  • Kiedy mówimy „dziękuję”? (gdy chcemy wyrazić radość z otrzymanego prezentu)
  • Kiedy mówimy „przepraszam”? (gdy sprawimy komuś przykrość i chcemy to naprawić)

Posłuchajcie Zagadki

Gdy Prezent otrzymuję,

Uśmiecham się i mówię...(Dziękuję)

A gdy złego coś zrobię,

Co ja wtedy powiem? (Przepraszam)

Wyobraźcie sobie, że dzisiaj ktoś dla Was przyniósł wspaniały prezent. Jakich użyje słów osoba wręczająca prezent, a jakich użyje słów osoba która otrzyma prezent. Osoba, która daje prezent, wręczając go mówi „Proszę”. Osoba, która prezent otrzymała, mówi „dziękuję”.

Zastanówcie się co powiedzieli:

Kacper pożegnał się rano z tatą, jakiego użył słowa..? (dowidzenia)

Julka podzieliła się z kolegą czekoladą, jakich słów użyli...? (dziękuję, proszę)

Kacper przez przypadek ochlapał koleżankę błotem, jakiego użył słowa aby przeprosić koleżankę? (przepraszam)

Dzieci zobaczyły ciocię, jakiego użyli słowa aby się przywitać....?(dzień dobry)

Dobry Bóg również czeka na nasze słowa. Pragnie, abyśmy z Nim rozmawiali. Możemy się do Niego zwracać jak do mamy i taty. On nas wysłucha i zrozumie. Na zakończenie podziękujemy Mu za spotkanie z Nim. Pożegnajmy się z Nim w dowolny sposób. Wszystko, co otrzymujemy od kochającego Boga, jest dobre. Podziękujmy Bogu za Jego dobroć.

Każde z was może pomyśleć, za co chce Bogu podziękować i powiedzieć „Dziękujemy Ci, dobry Boże”.

Dziękuję Wam za udział w zajęciach online.   

 

4-latki

Szczęść Boże!

Modlitwa: https://www.youtube.com/watch?v=YYCrrsMJTSY

Posłuchajcie opowiadania

Zosia wbiegła zdyszana do kuchni, krzycząc:

Mamo, powiedz Marysi, żeby oddała mi piórnik. Zabrała mi go. Marysiu, oddaj proszę – spokojnym głosem powiedziała mama. Za drzwiami rozległ się płacz Marysi: Ja go nie zabrałam. Chciałam, ale mi nie dała. Bo nie poprosiłaś – krzyknęła Zosia i zagniewana wybiegła do szkoły. Gdy zaczęła się lekcja, Zosia otworzyła plecak i zobaczyła między książkami piórnik. Po powrocie do domu nie wiedziała, co ma powiedzieć. Było jej przykro i zamknęła się w pokoju. Mama wieczorem na zakończenie wspólnej modlitwy powiedziała:

Panie Boże, dziękuję, że Zosia znalazła piórnik. Przepraszam Cię, że moje córeczki się pokłóciły. Proszę Cię, aby zawsze się kochały i żyły w zgodzie. Po modlitwie Zosia podeszła do Marysi i powiedziała:

- Przepraszam, że krzyczałam i myślałam, że ty zabrałaś mi piórnik.

To ja przepraszam, że nie poprosiłam – odpowiedziała Marysia i obie się uścisnęły. Razem poszły do mamy, aby jej podziękować.

Dobrze się skończył ten dzień dzięki dobrym słowom.

Jakie ważne trzy słowa powiedziała mama Panu Bogu w czasie modlitwy?(dziękuję, przepraszam i proszę).

Pan Bóg bardzo nas kocha i chce, abyśmy często mówili Mu:

Dziękuję, przepraszam i proszę tak, jak mama dziewczynek. W modlitwie często powinniśmy mówić Bogu: dziękuję, przepraszam i proszę. Panu Bogu to się bardzo podoba.

Zastanówcie się:

Gdy coś złego zrobię, w modlitwie Bogu powiem...(Przepraszam)

Gdy mi się uda coś dobrego, w modlitwie zawołam do Niego....(Dziękuję)

Gdy brat przemoczy kalosze, żeby nie chorował Boga....(Poproszę)

Trzy piękne słowa, które możemy mówić do Boga, to: dziękuję, przepraszam, proszę.

Posłuchajcie piosenki:  https://www.youtube.com/watch?v=tZbTJoADjVY

 

Modlitwa:

„Dobry Boże, chcę Ci mówić w modlitwie dziękuję, bo Cię miłuję. Chcę Cię także za zło przepraszać i prosić, byś nas chronił od złego, bo bez Twojej pomocy nie mogę kochać bliźniego”.

 

 

 5-6-latki   

Szczęść Boże – Witam Was.

Ostatnio pisałem Wam o św. Janie Pawle II. Wczoraj była setna rocznica urodzin Jana Pawła II. Dzisiaj chciałbym abyście posłuchali piosenki o  

św. Janie Pawle II: https://youtu.be/_vFYlNYBnIw na rozpoczęcie zajęć.  

 

Dzisiaj opowiem wam o Panu Jezusie, który odchodzi do nieba.

Ale na samym początku posłuchajcie opowiadania.

Józio bardzo nie lubi czekać. Chciałby, żeby wszystko było już, zaraz, natychmiast. Właśnie wyciągnął ulubione klocki i zaczął budować miasteczko dla ludzików, którymi były odważniki od babcinej wagi. Gdy już ustawił zamek, wieżę i most, pomyślał, że tata powinien to koniecznie zobaczyć. Pobiegł do kuchni i spytał:

- Kiedy tatuś wraca z pracy?

- Za cztery godziny – odpowiedziała babcia.

Chłopiec poszedł do pokoju. Zbudował jeszcze jedną wieżę , zrobił kilka ulic i mały plac pośrodku. Obszedł budowlę ze wszystkich stron i znów powędrował do kuchni.

- Czy minęły już cztery godziny? – zapytał.

Babcia pogładziła go po głowie i powiedziała: Oj głuptasku, upłynęło dopiero dziesięć minut.  Dlaczego tak mało? zniecierpliwił się chłopiec.

Wrócił do swoich klocków, ale już nie budował więcej. Wskoczył na konia na biegunach i galopował przez dzikie prerie, jak kowboj na filmie. O ile zmniejszył się już te cztery godziny? – zanudzał babcię co chwila. – Ja chcę, żeby tatuś już przyszedł.

- Doczekasz się w końcu – uśmiechnęła się babcia.

- Te cztery godziny nie mają wcale końca!

Spróbujcie odpowiedzieć na pytania:

  • Na kogo czekał Józio? (na tatę, który miał wrócić z pracy)
  • Jak długo na niego czekał? (cztery godziny)
  • Jak zachowywał się Józio wyczekując na tatę? (niecierpliwił się)
  • Dlaczego chciał, żeby ten powrót był jak najszybciej? (ponieważ bardzo kochał tatę, chciał go zobaczyć, być razem z nim)

Józio kochał swojego tatę. Lubił z nim przebywać. To stąd się brała niecierpliwość, kiedy tata wreszcie wróci do domu. Jest Ktoś, kogo bardzo kochamy, kogo często spotykamy, ale Go nie widzimy. To Pan Jezus, który spotyka się z nami w kościele poprzez różne znaki. Nie możemy Go zobaczyć, ale wierzymy, że On z nami jest. Chcemy też kiedyś zobaczyć Go już nie „wzrokiem wiary”, o którym śpiewamy w piosence, ale zobaczyć naprawdę.

Posłuchajcie Piosenki  

https://www.youtube.com/watch?v=JclFXky3YLE

Niebo to najwspanialsze z miejsc,

Łaska, chwała czeka tam cię,

Boga twarz zobaczysz też.

Niebo – najwspanialsze z miejsc.

Niebo – najwspanialsze z miejsc,

Łaska, chwała tam jest,

Boga twarz zobaczysz też.

Niebo – najwspanialsze z miejsc.

  • O czym opowiada piosenka?
  • Czego dowiadujemy się z niej o niebie?
  • Kogo spotkamy w niebie?

Niebo to miejsce szczególne. Ono jest mieszkaniem Pana Boga i świętych. Również Pan Jezus czterdzieści dni po swoim zmartwychwstaniu powrócił do nieba.

Po swoim zmartwychwstaniu Pan Jezus przez czterdzieści dni spotykał się z uczniami – rozmawiał z nimi, jadł z nimi, dawał im ważne wskazówki i zadania.

Po czterdziestu dniach Pan Jezus wyprowadził swoich uczniów na wysoką górę. Tu pożegnał się z nimi. Powiedział, że odtąd nie będą Go już oglądać, ale On mimo to pozostanie z nimi aż do skończenia świata. Uczniowie zasmucili się tym odejściem. Pan Jezus pocieszał ich i mówił, że odejdzie do Ojca, aby przygotować dla nich mieszkania w niebie. A gdy już to zrobi, przyjdzie znowu, żeby zabrać ich do nieba, gdzie będą z Nim już na zawsze. Potem uniósł się w górę i zniknął im z oczu.

Pan Jezus odszedł do swojego Ojca, do nieba, ale powróci na końcu świata. To odejście Pana Jezusa nazywamy wniebowstąpieniem.

Pan Jezus przed wniebowstąpieniem złożył nam obietnicę, że pozostanie z nami po wszystkie dni, aż do skończenia świata. I tak jest rzeczywiście: chociaż Go nie widzimy, On pozostaje wśród nas.

  • Gdzie możemy się z Nim spotkać?

(w kościele – na Mszy św., w tabernakulum pod postacią chleba, na modlitwie, podczas czytania Pisma św.)

W najbliższą niedzielę będziemy obchodzić uroczystość Wniebowstąpienia Pana Jezusa. W tym dniu pamiętamy, że Pan Jezus odszedł do Ojca czyli do Pana Boga.