05 05 2020

Temat dnia:  Poruszam się według poleceń

 

Zapraszam do zabawy we wtorek.

 

1.Zabawa ruchowa na powitanie : Skaczę, kucam. Dziecko maszeruje swobodnie, na hasło Skaczę – zatrzymuje się i wykonuje kilkakrotnie  podskoki. Znów maszeruje, na hasło Kucam- zatrzymuje się i kuca. Powtarzamy kilkakrotnie, zmieniając kolejność poleceń.

 

2.Jeżeli są dostępne widokówki, zdjęcia z Częstochowy i okolic zapraszam do obejrzenia                 i omówienia miejsc z dzieckiem. Może dziecko  rozpozna i odgadnie co to za miejsca?  

 

3.Idź do przodu, do tyłu, w bok – poruszanie się pod dyktando rodzica. Określamy ilość kroków   i kierunek ruchu np. Idź 2 kroki do przodu. Idź 3 kroki w bok np. do okna, itp. Polecenia wydajemy pojedynczo, po sprawdzeniu wykonania dajemy następne wskazówki.

 

3. Ćwiczenie rąk. Dziecko porusza rękami według poleceń rodzica.

 • Podnieś ręce do góry.

• Opuść ręce w dół.

• Wyciągnij ręce do przodu.

• Przenieś ręce do tyłu.

 

4.Zabawa Poruszaj się według polecenia. Rodzic ustawia w dwóch rzędach duże pojemniki po jogurtach. W każdym rzędzie są cztery pojemniki. Pod jednym z ostatnich pojemników chowa cukierki. Dziecko staje przed jednym rzędem pojemników. Rodzic mówi np.: Wykonaj jeden krok do przodu. Jesteś przy pojemniku. Teraz przejdź w bok (do równoległego pojemnika), potem dwa kroki do przodu i znowu w bok… itd., aż dziecko dojdzie do pojemnika z cukierkami.

 

5.Dziecko ustawia się przed rodzicem. Słucha jego poleceń. Rodzic mówi wolno i po każdym poleceniu czeka na wykonanie: Idź dwa kroki prosto, jeden krok w bok, trzy kroki do przodu, jeden krok do tyłu, cztery kroki do przodu, jeden w bok… itd.

 

6.Zabawa kolorowym, grubym sznurkiem, szalikiem, paskiem itp. Dziecko porusza się po pokoju ze sznurkiem w sposób określony przez rodzica: ciągnie go za sobą, trzyma przed sobą, owija wokół ciała, przeskakuje przez niego… Potem układa z niego na podłodze dom. Przy nagraniu skocznej melodii  porusza się swobodnie. Podczas przerwy w grze wraca do swojego domu. Siada w nim, zamyka oczy i wsłuchuje się w odgłosy dochodzące z zewnątrz.

 

 Pamiętamy o częstym i bardzo dokładnym myciu rak. Dzieci w przedszkolu poznały dokładną instrukcję . Można wykorzystać rymowankę:

Jedzie pociąg z daleka: ciuf, ciuf, para buch!

Na spóźnialskich nie czeka : ciuf, ciuf, para buch!

Jedzie pociąg do krainy, co łazienką się nazywa,

 w której woda razem z mydłem prędko brudu się pozbywa.

Nasze raczki umyjemy z wielką przyjemnością -

czystość oraz piękny zapach w mig na nich zagoszczą.