Słuchanie piosenki : Maszeruje wiosna

„Maszeruje wiosna"

Zabawa rytmiczna przy piosence wykorzystujemy swobodną aktywność ruchową dziecka, na refrenie dzieci maszerują rytmicznie.

-Zabawa plastyczna : Wiosenny kwiat

Pięć kolorowych kółek tej samej wielkości, wyciętych z papieru kolorowego gazety itp., kartka papieru z narysowaną łodygą i środkiem kwiatka. Dzieci doklejają kółka do środka kwiatu.

Zabawa ruchowa z wykorzystaniem rymowanki. Dzieci maszerują i rytmicznie wypowiadają tekst: Zima odchodzi, wiosna nadchodzi

Wracają ptaki i kwitną kwiaty.

- Rytmiczny podział słów za rodzicem (na sylaby), połączony z klaskaniem. Np. bazie - ba-zie, bociany – bo-cia-ny, przebiśniegi – prze-bi-śnie-gi, trawa – tra-wa, wiosna – wio-sna......

Aktywność ruchowa

Ćwiczenia naprężająco – rozprężające: dzieci rytmicznie uderzają piąstkami o uda, a potem, rozluźnionymi dłońmi, z jednoczesnym mówieniem tekstu rymowanki

Pada deszczyk, pada deszczyk, pada tu i tam. Ty deszczyku, nie płacz tyle, słońce dopuść nam.

Pamiętamy o częstym i bardzo dokładnym myciu rak. Dzieci w przedszkolu poznały dokładną instrukcję . Można wykorzystać rymowankę:

Jedzie pociąg z daleka: ciuf, ciuf, para buch!

Na spóźnialskich nie czeka : ciuf, ciuf, para buch!

Jedzie pociąg do krainy, co łazienką się nazywa,

w której woda razem z mydłem prędko brudu się pozbywa.

Nasze raczki umyjemy z wielką przyjemnością -

czystość oraz piękny zapach w mig na nich zagoszczą.