Historia przedszkola

 

            

             W 1954 r. oddano przy ul. Szymanowskiego 9 nowy budynek mieszkalny, w którego części usytuowano Publiczne Przedszkole Nr 34 ( obecnie Miejskie Przedszkole nr 1 im. Misia Uszatka w Częstochowie). Dnia 1. 10. 1954 r. placówka przyjęła w swe progi pierwsze grupy dzieci. Najstarszy przedszkolak, który opuścił nasze mury urodził się w 1951 r. W pierwszej fazie swego istnienia przedszkole było trzy oddziałowe i czynne przez 11 miesięcy w roku. Przez pierwsze lata funkcjonowały w nim trzy grupy wiekowe, do których uczęszczało 118 dzieci, a którymi opiekowały się cztery wykwalifikowane wychowawczynie. Przedszkole dysponowało trzema klasami z węzłami sanitarnymi, holem, dużą szatnią, kancelarią, pięknym tarasem i ogrodzonym ogrodem. W czwartym oddziale znajdowała się administracja i księgowość. Od początku swojego istnienia przedszkole cieszyło się ogromnym uznaniem wśród mieszkańców osiedla i wielu rodziców zabiegało o miejsce w nim dla swoich pociech.

W 2004 r. Rada Pedagogiczna i Rada Rodziców, działająca przy Miejskim Przedszkolu nr 1, zwróciły się z prośbą do Prezydenta Miasta Częstochowy o nadanie imienia placówce oraz umieszczenia na szyldzie przed przedszkolem logo. Placówka, jako pierwsza w Częstochowie otrzymała Uchwałą Rady Miasta Częstochowy imię i odtąd figurowała jako Miejskie Przedszkole nr 1 im. Misia Uszatka. Podczas obchodów 50 - lecia istnienia przedszkola, dnia 12. 10. 2004 r. Prezydent Miasta Częstochowy Pan Tadeusz Wrona w obecności zaproszonych gości odsłonił logo.

Walory naszego przedszkola to między innymi: doskonała lokalizacja w centrum miasta, bardzo dobre wyposażenie, doskonałe warunki terenowo - lokalowe oraz wysoki poziom sprawowanych funkcji. Wychowankowie uczestnicząc w zajęciach nabywają nowych doświadczeń, w efekcie których wielostronnie kształtują swój rozwój fizyczny i psychiczny. W naszym przedszkolu tworzymy atmosferę bezpieczeństwa, życzliwości i akceptacji. Personel pedagogiczny osiąga bardzo dobre wyniki dydaktyczne i wychowawcze stale podwyższając swoje kwalifikacje zawodowe.  Nauczyciele współdziałają z Rodzicami i środowiskiem m. in. z Muzeum Okręgowym w Ratuszu, Teatrem im. Adama Mickiewicza, Młodzieżowym Domem Kultury, Policją, Polskim Czerwonym Krzyżem, Ligą Ochrony Przyrody, Filharmonią, Parafią Kocioła św. Jakuba, Redakcją Gazety Wyborczej, Tygodnika Regionalnego oraz Radiem Fon. Od wielu lat systematycznie współpracujemy także z Publiczną Poradnią Psychologiczno Pedagogiczną, która oferuje nam bezpłatną pomoc dla wychowanków potrzebujących specjalistycznej opieki ze strony pedagoga, psychologa i logopedy. Wychodząc naprzeciw rozbudzaniu zainteresowań, które mogą ułatwić zdobycie doświadczeń i pomyślną edukację na wyższych szczeblach nauczania dzieci uczestniczą także w zajęciach dodatkowych, prowadzonych na terenie placówki. Na terenie przedszkola organizowane są liczne przedstawienia teatralne i muzyczne, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze strony dzieci. Tradycją stały się także starannie przygotowywane występy naszych wychowanków oraz spotkania okolicznościowe, łączące się z aktualnymi wydarzeniami i świętami. Przedszkole w swojej działalności wychowawczo - dydaktycznej i opiekuńczej odnosi wiele sukcesów. Na przestrzeni wielu lat przedszkole organizowało, a także brało udział w wielu imprezach, konkursach, uroczystościach i spotkaniach w czasie których nasi wychowankowie zdobywali liczne nagrody i wyróżnienia.

W ciągu pięciu dekad funkcjonowania przedszkola progi naszej placówki opuściło ponad kilka tysięcy wychowanków. Mamy aktualnie w przedszkolu takie dzieci, których Dziadkowie uczęszczali do naszego przedszkola. Jest to już trzecie pokolenie obywateli naszego miasta. Ten fakt, jak również to,  że wielu Rodziców dowozi swoje dzieci z odległych dzielnic miasta do Miejskiego Przedszkola nr 1 dobrze świadczy o placówce. Nasze przedszkole wypracowało wiele własnych tradycji zapewniających liczne sukcesy i osiągnięcia. Doświadczenia zgromadzone przez kolejne lata stanowią dla obecnej kadry źródło sprawdzonych metod pracy. Pół wieku to praca wielu pokoleń, ogrom wysiłków włożonych przez grono ludzi, którym bliskie są sprawy wychowania i dobro dzieci.