Bezpieczna zima przedszkolaka

Zima, zima, zima, pada, pada śnieg !

Dzieci bardzo lubią zimę i zabawy na śniegu. Jest to jednak okres, w którym musimy szczególnie zadbać o ich bezpieczeństwo.

• Przyzwyczajaj dziecko do noszenia odblaskowych elementów (opasek, kamizelek) nie tylko podczas drogi do przedszkola, ale także w czasie zabaw na świeżym powietrzu. Pamiętaj, że opady śniegu, mgła czy zachmurzenie znacznie ograniczają widoczność, a śliska nawierzchnia utrudnia kierowcom hamowanie.
  • Utrwalaj z dzieckiem (przy każdej okazji) zasady przechodzenia przez jezdnię w dozowloncyh miejscach. Dawaj przykłady bezpiecznych zachowań swoim postępowaniem. Koniecznie wytłumacz dziecku, jakim zagrożeniem dla niego i innych osób może być zabawa na jezdni i chodniku.
  • Wybieraj z dzieckiem odopowiednie miejsce do jazdy na łyżwach, nartach, sankach. Przypomnij, że nie bawimy się na zamarzniętych zbiornikach wodnych, rzekach, kanałach, blisko drogi lub ścieżki rowerowej.
  • Wytłumacz dziecku zasady poruszania się pod stoku, czy lodowisku:

- jeździmy w tym samym kierunku, co pozostali uczestnicy zabawy,

- nie jeździmy w poprzek lodowiska, stoku, czy górki,

- pod górę wchodzimy brzegiem stoku.

• Kupując sanki, wybieraj takie, by dziecko miało kontrolę nad kierunkiem ich jazdy. Sanki powinny być solidne, bez ostrych, wystających części. Dla małych dzieci wybieraj sanki z oparciem. Pamiętaj, że zjazdy na dętce czy jabłuszku nie są bezpieczne dla małych dzieci.
  • Wybieraj górki z małych nachyleniem. Górka powinna być pokryta śniegiem, a nie oblodzona. Sprawdź czy na trasie nie ma wystających korzeni lub kamieni.
  • Zakładaj dziecku kask ochronny.
  • Uświadom dziecku, że rzucając śnieżkami, staramy się celować w nogi lub tułów, nigdy w głowę, lepiąc śnieżne kulki, nie łączymy miękkiego śniegu z kawałkami lodu czy kamykami, bo można kogoś zranić, nigdy nie rzucamy śnieżkami w nadjeżdżające pojazdy.
  • Zwracaj uwagę, jak dużym zagrożeniem, zwłaszcza podczas odwilży mogą być zwisające sople.
  • Ubieraj dziecko odpowiednio do pogody. Pamiętaj o posmarowaniu buzi dziecka kremem ochronnym.
  • Zakończ zabawę jeśli dziecko przemoczy ubranie albo zacznie się skarżyć na zimno, gdyż u małego dziecka łatwo może dojść do wychłodzenia organizmu, a nawet do odmrożeń twarzy, rąk i stóp.